Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Borská 55
Borská 55, 301 00 Plzeň, tel.: +420 373 730 030, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

logo eu integrovany regionalni oplogo mmr cr

Pracoviště Plzeň

Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Borská 55 bylo založeno 1. července 1984 a po sloučení s dalšími dvěma plzeňskými stavebními učilišti v letech 1996 a 1998 je v současné době jediným zařízením v Plzeňském kraji specializovaným na výuku tříletých oborů vzdělání poskytujících střední vzdělání s výučním listem se zaměřením na stavebnictví. V současné době se ve škole v Plzni vzdělává více než 400 žáků, a to v sedmi tříletých oborech poskytujících střední vzdělání s výučním listem a ve dvou oborech nástavbového studia poskytujících střední vzdělání s maturitní zkouškou.

Areál učiliště byl dobudován na počátku 90. let, v Plzeňském kraji tedy patří k nejnovějším a nejmodernějším. Jeho součástmi jsou budova školy, budova domova mládeže, školní jídelna, multifunkční sál, tělocvična s posilovnou a hernou stolního tenisu a objekt dílen vybudovaný v roce 2019 nákladem takřka 50 milionů Kč. Odborný výcvik probíhá jednak v těchto dílnách v Borské ulici, jednak v dílnách na Jateční třídě a samozřejmě přímo na stavbách v Plzni a v jejím okolí.

Střední odborné učiliště stavební, Plzeň, Borská 55 je díky své velikosti a dostatečnému počtu žáků školou náležitě ekonomicky zajištěnou, a tím i patřičně stabilní. Stejně tak se svého budoucího uplatnění nemusejí jakkoli obávat ani naši absolventi.

Pracoviště Horní Bříza

Střední škola v Horní Bříze byla založena v roce 1949 jako podnikové učiliště Západočeských keramických závodů. V současnosti je moderním vzdělávacím zařízením, jehož zřizovatelem je Plzeňský kraj. V učilišti se aktuálně vzdělává přes 150 žáků v pěti tříletých oborech poskytujících střední vzdělání s výučním listem a ve dvou čtyřletých oborech poskytujících střední vzdělání s maturitní zkouškou se zaměřením na keramickou výrobu. Součástmi učiliště jsou budova školy, objekt dílen pro praktické vyučování, domov mládeže, školní jídelna a rozsáhlé venkovní sportoviště.

Keramické obory, které škola vyučuje, jsou ojedinělé v rámci celé České republiky a stejně tak ojedinělá je i nabídka dalšího vzdělávání, které učiliště poskytuje jak v rámci Národní soustavy kvalifikací, tak i formou zájmového vzdělávání pro veřejnost. Ve škole dosud získalo střední vzdělání s výučním listem nebo maturitní zkouškou téměř 5 tisíc absolventů.

V rámci odborného výcviku žáci vyrábějí dekorativní a zahradní keramiku, hrnčířské výrobky a další zámečnické, případně elektrotechnické výrobky podle přání zákazníků. Ve škole si lze objednat i práce stavební, zejména pak obkladačské. Od druhého ročníku mohou žáci vykonávat produktivní činnosti na smluvních pracovištích firem.

Virtuální prohlídka Plzeň

Virtuální prohlídka Horní Bříza

NAHORU